Сигурни сме, че повечето от вас, ако не всички, носят дамска чанта всеки ден по цял ден. Но дали сте се замисляли къде се поставя началото на този аксесоар, който в наши дни е неизменна част от гардероба ни? Как се е стигнало до разнообразието от цветове, дизайни, форми и щампи?
В отговор на нуждите на хората
Още в далечните XIV-XV в. хората осъзнават нуждата от вещ, с помощта на която да пренасят всичко, което им е необходимо, когато тръгнат на път. През този период особено характерни били малките “кесийки”, които се връзвали с шнур за талията и служели за най-ценните вещи. Те се носели както от дамите, така и от господата, като женските били украсени с интересни орнаменти.
През XVI в. от текстил се преминава към кожа, кадифе, сатен и различни сребърни или златни платове. А през XVII в. мъжете изцяло оставят чантите в ръцете на дамите. През този период торбичките са били използвани и в една непозната за нас днес функция, а именно като ароматизатори. Поради липсата на хигиена, неприятните миризми не са били рядко срещано явление, с което хората са се справяли по този начин. Но наред с това, не спира да се обръща внимание и на чантите като аксесоар и непрестанно се създават по-сложни форми и модели.
Ето и нея – първата дамска чанта!
Краят на XVIII век и по-конкретно 1790 г. се сочи и като рождена дата на първата дамска чанта във формата, която най-много се приближава до това, което познаваме днес. Тя е представлявала текстилна трапецовидна торба със стягащ шнур, украсена по подобаващ начин. Като естествено продължение на това изобретение, в началото на XIX век се поставят основите и на фабричното производство на чанти. Това и времето, когато думата “чанта” се появява и се налага като име на този аксесоар. Тези аксесоари вече се класифицират спрямо тяхното предназначение, а именно за срещи, разходки, театър и т.н. Тази индустрия предизвиква интереса на модните ентусиасти по цял свят и в търсене на оригинално творение, много от тях обръщат поглед към малките дамски чанти и клъчовете. През XX в. се намесват Кристиан Диор и Коко Шанел, които са оставили своята неизтриваема следа в историята на дамската чанта.
И така стигаме до наши дни, когато сякаш вече всичко сме видели. Но дали е така? От една страна, много от дизайнерите залагат на добре познати форми, наложени в миналото, които съчетават практичност и елегантност. От друга страна обаче, въображението и креативността в този бранш са неизчерпаем източник на нови идеи и трудно бихме предсказали какво ще ни поднесат в бъдеще. Затова можем единствено да тръпнем в очакване и да се наслаждаваме на това, което имаме в момента.